Betyg: 22012-07-17, kl 18:22, om STF Mellbystrand Vandrarhem, Solstickan StugorInget vandrarhem i min smak; det känns för påträngande och intimt. Hade iofs otur med vädret och då kändes det påfrestande. Alldeles för familjärt för mig. Helt ok i övrigt dock: rum, dusch/wc, kök, service. Och säkert kanon vid strålande väder ...
Betyg: 42012-07-17, kl 18:15, om Slottsskogen Hotel och HostelPrisvärt boende relativt centralt i Göteborg. Rummet var i minsta laget (och pga sen bokning utan fönster vilket var trist), men det funkade att sova där. Helt ok badrum och dusch i korrioren, plus för bra kök för självhushåll. Bra service och rejäl frukost, nära till mysiga Linnégatan med caféer och pubar, till de gamla kvarteren i Haga samt till butikerna i Masthugget. Nära till spårvagnshpl, mkt bra kommunikationer från Järntorget.
Betyg: 52012-07-17, kl 16:12, om Österlens GästhärbärgeMycket trevligt vandrarhem. Fantastisk miljö o trevliga rum. Personalen mycket trevlig.Frukosten är en fröjd för både öga o mun.
Betyg: 32012-07-17, kl 16:00, om BrockenstrandPrisvärt vandrarhem. Kände mig 30 år äldre omgående, då jag blev placerad i ett anpassat rum/lägenhet för äldre boende. Men för övrigt trevlig personal o bra kök mm.
Betyg: 22012-07-17, kl 15:54, om Skara, Eggby Vandrarhem, Gröna HusetLigger i ett mycket vackert område. Trevlig personal. Bra o fräscht kök o matsal. Undvik rummet i källaren= riktigt bottennapp.
Betyg: 52012-07-17, kl 15:31, om HorrmundsgårdenVärdparets trevliga mottagande och öppenhet smittar av sig på alla gäster. Jag och mina två äldsta barn (11 resp 9 år) hade fantastiska dagar med nygräddade våfflor till frukost, vandring och fint fiske på dagarna och bastubad på kvällen. Ida och Oscar har redan bestämt att semestern nästa år går till Horrmundsgården. De har även påpekat att man kan åka skoter här på vintern, så vi kommer snart tillbaka.
Ta in på Horrmundsgården och njut av en härlig frukost!
Betyg: 52012-07-17, kl 13:33, om DHR Västervåg Varbergs lokalavdelningSmidigt att boka via nätet, snabba svar och okomplicerat. Inte alltid personal på plats men allt är väldigt rent och fräscht och nödnr finns. För att inte tala om läget..wow! Billigt som bara den. Hit åker vi igen!
Betyg: 52012-07-16, kl 20:23, om STF Stora Fjäderägg Vandrarhem och FyrplatsTvå båtturer senare (varav den sista går med träslup) är man framme på en karg och stillsam ö mitt ute i Östersjön. Sälarna badar längs klipporn och svalor susar fram mellan de få hustaken. Magiskt.
Betyg: 22012-07-17, kl 18:22, om STF Mellbystrand Vandrarhem, Solstickan Stugor
Inget vandrarhem i min smak; det känns för påträngande och intimt. Hade iofs otur med vädret och då kändes det påfrestande. Alldeles för familjärt för mig. Helt ok i övrigt dock: rum, dusch/wc, kök, service. Och säkert kanon vid strålande väder ...
0 0 Från Vandrarhemskartan.seBetyg: 42012-07-17, kl 18:15, om Slottsskogen Hotel och Hostel
Prisvärt boende relativt centralt i Göteborg. Rummet var i minsta laget (och pga sen bokning utan fönster vilket var trist), men det funkade att sova där. Helt ok badrum och dusch i korrioren, plus för bra kök för självhushåll. Bra service och rejäl frukost, nära till mysiga Linnégatan med caféer och pubar, till de gamla kvarteren i Haga samt till butikerna i Masthugget. Nära till spårvagnshpl, mkt bra kommunikationer från Järntorget.
0 0 Från Vandrarhemskartan.seBetyg: 22012-07-17, kl 16:19, om STF Stockholm, af Chapman och Skeppsholmen Vandrarhem, Hantverkshuset
Bra läge. Prisvärt. Inte så hög standard men mysigt.
0 0 Från Vandrarhemskartan.seBetyg: 52012-07-17, kl 16:12, om Österlens Gästhärbärge
Mycket trevligt vandrarhem. Fantastisk miljö o trevliga rum. Personalen mycket trevlig.Frukosten är en fröjd för både öga o mun.
2 0 Från Vandrarhemskartan.seBetyg: 32012-07-17, kl 16:00, om Brockenstrand
Prisvärt vandrarhem. Kände mig 30 år äldre omgående, då jag blev placerad i ett anpassat rum/lägenhet för äldre boende.
0 0 Från Vandrarhemskartan.seMen för övrigt trevlig personal o bra kök mm.
Betyg: 22012-07-17, kl 15:54, om Skara, Eggby Vandrarhem, Gröna Huset
Ligger i ett mycket vackert område. Trevlig personal. Bra o fräscht kök o matsal. Undvik rummet i källaren= riktigt bottennapp.
0 3 Från Vandrarhemskartan.seBetyg: 52012-07-17, kl 15:31, om Horrmundsgården
Värdparets trevliga mottagande och öppenhet smittar av sig på alla gäster. Jag och mina två äldsta barn (11 resp 9 år) hade fantastiska dagar med nygräddade våfflor till frukost, vandring och fint fiske på dagarna och bastubad på kvällen. Ida och Oscar har redan bestämt att semestern nästa år går till Horrmundsgården. De har även påpekat att man kan åka skoter här på vintern, så vi kommer snart tillbaka.
0 0 Från Vandrarhemskartan.seTa in på Horrmundsgården och njut av en härlig frukost!
Mvh! Marcus, Ida och Oscar
Betyg: 52012-07-17, kl 13:33, om DHR Västervåg Varbergs lokalavdelning
Smidigt att boka via nätet, snabba svar och okomplicerat. Inte alltid personal på plats men allt är väldigt rent och fräscht och nödnr finns. För att inte tala om läget..wow! Billigt som bara den. Hit åker vi igen!
1 0 Från Vandrarhemskartan.seBetyg: 42012-07-17, kl 10:45, om Åtorps Vandrarhem
Enkelt men trivsamt vandrarhem. Trevlig personal.
0 0 Från Vandrarhemskartan.seMycket prisvärt. Återkommer gärna.
Betyg: 52012-07-16, kl 20:23, om STF Stora Fjäderägg Vandrarhem och Fyrplats
Två båtturer senare (varav den sista går med träslup) är man framme på en karg och stillsam ö mitt ute i Östersjön. Sälarna badar längs klipporn och svalor susar fram mellan de få hustaken. Magiskt.
0 0 Från Vandrarhemskartan.se